Відкрити меню

Дозвіл на працевлаштування в Україні

Дозвіл на працевлаштування (Україна)Відносно недавно в Україні була проведена реформа, яка внесла кардинальні коригування в правила і умови, відповідно до яких буде здійснюватися трудова діяльність іноземців. В основному зміни були спрямовані на те, щоб забезпечити стабільні виплати за ведення трудової діяльності.

Ключова суть змін полягає в тому, що тепер держава не встановлює яких-небудь конкретних вимог, яким повинна відповідати кваліфікація іноземного громадянина для того, щоб він міг вести трудову діяльність на території України. При цьому тепер іноземці повинні отримувати заробітну плату, розмір якої буде відповідати не менше ніж десятьом мінімальним зарплатам, а також заплатити суму, встановлену для оплати послуги оформлення дозволу або продовження її терміну дії.

Головні зміни

Серед ключових коригувань, які торкнулися законодавства щодо процедури працевлаштування іноземних громадян в українські компанії, можна виділити кілька:

  • тепер іноземці можуть офіційно працювати у фізичних осіб, котрі оформились як приватні підприємці;
  • іноземці можуть вести трудову діяльність одночасно в кількох організаціях, кількість яких не обмежується;
  • введені правила, згідно з якими здійснюється трудова діяльність іноземних громадян за суміщенням в рамках однієї організації;
  • було уточнено, що тепер дозвіл на роботу є обов’язковим для осіб, які пройшли попередній етап оформлення статусу біженця на території країни;
  • виділені ключові категорії іноземців, яким встановлюються свої порядки оформлення дозволу, а також умови ведення трудової діяльності на території України;
  • встановлена мінімальна зарплата, яку повинні отримувати нерезиденти країни;
  • внесено корективи до переліку документів, які потрібно зібрати для отримання цього дозволу;
  • змінено термін дії дозволу на працевлаштування для окремих категорій, в зв’язку з чим документ деяким особам може бути надано на термін до трьох років;
  • внесено корективи до суми виплати за оформлення дозволу на працевлаштування іноземних громадян, і тепер повторна оплата також потрібно в разі продовження спочатку встановленого терміну дії цього документу;
  • внесені вимоги, відповідно до яких здійснюється коригування вже виданого дозволу;
  • змінено строки, протягом яких розглядаються заявки, подані іноземними громадянами для отримання або продовження наявного дозволу, а також визначено граничний термін, протягом якого громадянин може подати заяву на продовження цього документу.

Кому не потрібен дозвіл на працевлаштування

Чинним законодавством визначається перелік громадян, яким не потрібно буде отримувати дозвіл на працевлаштування в Україні:

  • мають постійну посвідку на проживання;
  • офіційні біженці;
  • отримали тимчасовий захист;
  • уповноважені співробітники ЗМІ або флоту;
  • працевлаштовані службовими карті;
  • професійні спортсмени та працівники сфери мистецтва;
  • співробітники аварійно-рятувальних загонів;
  • священнослужителі, що займаються своєю безпосередньою діяльністю;
  • беруть участь у міжнародній програмі технічної допомоги;
  • викладачі, які займаються своєю безпосередньою діяльністю.

Категорії

Як говорилося вище, тепер законодавчими актами всі іноземні громадяни, які планують отримати дозвіл на працевлаштування в Україні, розподілені на категорії – особлива, друга та інші.

Перша включає в себе:

  • високооплачуваних професіоналів (сума щомісячного заробітку яких перевищує мінімальну зарплату в Україні більш ніж в 50 разів);
  • засновників українських компаній;
  • випускників ВНЗ, що входять в топ-100 міжнародних закладів, перелік затверджений Кабінетом Міністрів;
  • творчих людей;
  • фахівців у сфері IT.

Друга:

  • особи, які приїхали в країну в рамках відрядження;
  • особи, які пройшли перший етап отримання статусу біженця в країні.

Також до другої категорії відносяться так звані цесіонарії, тобто іноземні громадяни, які займають посаду в компанії на території країни, що є учасницею МОП, і при цьому переведені на територію України з метою ведення економічної діяльності та взаємодії з місцевими фірмами. Зокрема, це стосується всіляких менеджерів, керівників та інших аналогічних фахівців.

Всі іноземці, які не можуть належати до однієї із зазначених вище категорій, потрапляють в клас «інші».

Різниця в правилах для категорій

Правило

Особлива

Друга

Інші

Сума заробітної плати Не встановлюється (роботодавець визначає самостійно 10 мінімальних зарплат 10 мінімальних зарплат для всіх, крім співробітників громадських і благодійних компаній, які повинні отримувати не менше 5 мінімальних зарплат
Термін дії документу Не більше трьох років Не більше року за винятком цесіонаріїв, які отримують дозвіл на весь термін перебування в країні Не більше року

Вартість оформлення дозволу на ведення трудової діяльності в Україні буде безпосередньо залежати від того, на який термін планується отримати цей документ:

  • 6 місяців – 2 прожиткових мінімуми;
  • 12 місяців – 4 прожиткових мінімуми;
  • 36 місяців – 6 прожиткових мінімумів.

Окрему увагу слід приділити тому, що внесення коригувань в процедуру оформлення дозволу на працевлаштування значно змінило алгоритм, відповідно до якого проводиться ця операція. У зв’язку з цим більшість іноземних громадян вважає за краще зараз користуватися послугами професійних компаній, які не тільки гарантують успішне працевлаштування іноземців в Україні, але ще і сповіщають про закінчення терміну дії документу.

Документи для оформлення дозволу

Внесення коригувань в процедуру оформлення дозволу на ведення трудової діяльності іноземних громадян, зокрема, торкнулося також і переліку документів, які зараз потрібно зібрати для його отримання:

  • заява, складена відповідно до встановленого зразку в залежності від типу працевлаштування іноземного громадянина;
  • переклад паспортного документу;
  • фотографія розміром 35х45 мм;
  • копія оформленого контракту з компанією, де буде вестися трудова діяльність;
  • копія диплому, легалізованого в Україні, якщо людина отримувала освіту в одному з ВНЗ, що входять в топ-100 закладів, встановлений Кабміном;
  • договір, укладений між підприємствами, якщо людина приїхала в країну в рамках відрядження;
  • копія контракту, відповідно до якого цесіонарій був тимчасово переведений в український підрозділ для ведення своєї діяльності.

Окрему увагу слід приділити засновникам, так як їх працевлаштування в принципі не передбачає необхідність попереднього оформлення будь-яких підтверджуючих документів для подальшої їх передачі в державні служби. При цьому засновник може отримати дозвіл на роботу тільки після того, як ТОВ пройде процедуру державної реєстрації та отримає сформовані статутні документи. Вся ця інформація передається в Центр зайнятості автоматично, тому звертатися туди слід тільки після виконання всіх цих операцій.

Процедура

Процедура працевлаштування IT-фахівців передбачає наявність відповідного КВЕД в переліку видів діяльності компанії, в якій він буде працювати, тобто вона повинна офіційно займатися комп’ютерним програмуванням. При цьому варто відзначити, що Центр зайнятості також самостійно перевіряє цю інформацію, і від фахівця не буде потрібно надання будь-яких підтверджуючих документів, так як отримати дозвіл на роботу в Україні стало на порядок простіше.

Таким чином, з переліку документів, необхідних для отримання дозволу на працевлаштування в Україні іноземними громадянами, тепер не обов’язково надавати докази того, що в країні відсутні фахівці навіть при необхідності отримання якихось простих посад, які не передбачають наявність у фахівця певної кваліфікації. Крім цього, не потрібно оформлювати довідку, що підтверджує відсутність судимостей у претендента, диплому, медичної довідки та інших документів, попереднє отримання яких значно подовжує загальний термін оформлення дозволу і робило його набагато більш складним.

Раніше іноземний громадянин міг працевлаштуватися на території України на якісь різноробочі вакансії тільки в тому випадку, якщо на території країни або конкретного регіону в принципі були відсутні кваліфіковані фахівці, які могли б працювати на бажаній посаді . Подібний формат працевлаштування іноземних резидентів користувався найбільшою популярністю та використовувався за замовчуванням, якщо компанія не мала інших можливостей або підстав для того, щоб працевлаштувати у себе зарубіжного фахівця – у видачі дозволу зазвичай їй було відмовлено.

Раніше в обов’язковому порядку потрібно було надати звітність про вакансії компанії-роботодавця за 15 днів до того моменту, як він подавав офіційне звернення до Центру зайнятості для видачі йому відповідного дозволу, що створювало серйозні перешкоди при працевлаштуванні, так як отримати дозвіл на роботу в Україні можна було тільки після тривалої тяганини.

Важливим є і те, що іноземці, які беруть участь у виконанні будь-яких зовнішньоекономічних контрактів, тепер не повинні відслідковувати дотримання критерію, відповідно до якого чисельність всіх іноземних громадян повинна була складати не більше ніж половину кількості співробітників-резидентів, які працюють в рамках цієї ж угоди.

Як воно оформлюється

Щоб отримати дозвіл на ведення трудової діяльності в Україні, потрібно подати повний перелік необхідних документів в найближчий Центр зайнятості, розташований поблизу роботодавця. Орган розглядає подані папери протягом семи днів, після закінчення яких виносить рішення про надання дозволу або ж про відмову у видачі документу, повідомляючи про це роботодавця. Якщо уповноваженими співробітниками служби виноситься позитивне рішення, роботодавцю потрібно протягом найближчих десяти днів сплатити збір, передбачений за оформлення цього документу.

Бланк дозволу надається відразу ж після того, як приймається остаточне рішення про видачу дозволу на ведення трудової діяльності, а якщо ж на рахунок Центру зайнятості в подальшому не буде перерахована сума виплати, передбачена за оформлення документу, він буде анульований.

Як продовжувати термін дії

Відповідно до чинного законодавства іноземний громадянин має право продовжувати термін дії наданого йому дозволу необмежену кількість разів. При цьому нові правила встановлюють, що зробити це можна не пізніше, ніж за двадцять днів до встановленої дати закінчення терміну дії. Раніше це обмеження досягало 40 днів.

Заява про продовження терміну дії виданого дозволу розглядається протягом трьох днів, а оплата послуги продовження повинна бути проведена протягом десяти діб з моменту отримання відповідного рішення.

Документи, необхідні для подачі заявки:

  • фотографія 35х45 мм;
  • заяву;
  • переклад паспорта іноземця.

Інші папери можуть знадобитися тільки в тому випадку, якщо в первинну документацію, подану для оформлення дозволу, були внесені якісь корективи.

З того моменту, як іноземцю продовжують термін дії виданого дозволу, роботодавець повинен укласти з ним офіційну трудову угоду протягом найближчих трьох місяців та передати його в територіальний підрозділ Центру зайнятості протягом десяти днів з моменту підписання. В іншому випадку виданий дозвіл буде анульовано.

Складності для роботодавця

На сьогоднішній день процедура оформлення дозволу на працевлаштування іноземного громадянина і використання праці громадян, які не є резидентами України, має деякі труднощі. В першу чергу, роботодавцю потрібно в принципі визначитися з тим, чи є необхідність в отриманні цього документу для іноземця, так як подібні ситуації виникають набагато частіше, ніж більшість передбачає.

З клопотанням про отримання дозволу на ведення трудової діяльності часто звертаються і особи, які є громадянами колишніх республік СРСР, які на сьогоднішній день є незалежні держави.

Деякі з таких людей по сьогоднішній день мають статус людини без громадянства, так як в процесі перерозподілу державних кордонів не мали правових підстав для перебування на території України, не отримали в потрібні терміни громадянство цієї країни або зіткнулися з якимись іншими обставинами. Є маса спірних і неоднозначних моментів, вирішення яких лягає на плечі роботодавця.

Рекомендації

Навіть якщо немає ніяких сумнівів в тому, що людина знаходиться в країні на законних підставах, роботодавець відчуває ряд труднощів при отриманні дозволу для його найму на роботу, таких як правильне оформлення пакету документів, дотримання цілого ряду інших нюансів, через що швидко залучити фахівця до роботи буває важко.

При цьому варто відзначити, що будь-які помилки можуть обернутися серйозними фінансовими наслідками, так як, якщо резидент іншої країни буде допущений до роботи при відсутності відповідного дозволу, роботодавцю доведеться заплатити серйозний штраф.

У зв’язку з цим краще всього довірити оформлення дозволу на працевлаштування іноземців юридичній компанії «Jus-Aureum», юристи якої зможуть проконсультувати з усіх питань, а також представити інтереси клієнта при отриманні документу. Телефони: +38 (044) 223-26-99, +38 (097) 020-02-89. Консультація по телефону безкоштовна. Телефонуйте!

© 2024 Jus Aureum · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено